פטור רפואי ממס הכנסה – למה זה קשה

פטור רפואי ממס הכנסה – למה זה קשה?

לפי סעיף 9[5] לפקודת מס הכנסה, נישום שיש לו נכות ממחלה אחת של 100% או מכמה מחלות 90% [נכות משוקללת] במשך מעל שנה רצוף, זכאי לפטור מתשלום מס הכנסה , מיגיעה אישית, עד הכנסה שנתית של קצת מעל 600,000 ₪ בשנה. משמעות הפטור הינה לפי גובה ההכנסה החייבת במס אותה הרוויח התובע, של עד מעל- 200,000 ₪ בשנה.

החוק והתקנות מורכבות יותר. למשל – הנכות המספקת הינה 89.1%, שכן קיימת תקנה שיש לעגל כלפי מעלה וכך מגיעים ל- 90%. עבור נכותבשיעור שהזכרנו שנקבעת ל- 185 יום עד 364 יום – יש פטור, אבל מופחת בהרבה. על הכנסה משכר דירה – כנ"ל – פטור מופחת בהרבה.

מקרה להמחשה –

" פנתה אלי ל' בת 38 העובדת בהייטק ומרוויחה הכנסה גבוהה. היא פנתה למס הכנסה, הופנתה לוועדות רפואיות בביטוח הלאומי והנכות שנקבעה לה הייתה גבוהה – 78%, אך רחוקה מהסף הנדרש כדי לזכות בפטור ממס הכנסה.

איך הצלחת לעזור לו?

" עיינתי בפרוטוקול הוועדה ובתיק הרפואי. מצאתי שגיאה לפי הידע המצטבר שלי:

ל' חולה בסוכרת והיא נוטלת תרופות. הוועדה אכן קבעה נכות נמוכה בגין הסוכרת. נוצרו לה שני סיבוכים – האחד ידוע ומוכר – פגיעה כילייתית קלה. השני פחות מוכר – פגיעה קשה במפרקים נושאי משקל הקרוייה – AVN – נזק דוהר לסחוסים במפרק. אצל ל' נפגעו קשה שתי הברכיים. הההגבלה בתנועת הברכיים הינה משמעותית ביותר. בוועדה מדרג ראשון, נקבעה לה נכות בגין כל ברך בשיעור 30%. אני העברתי סקירת ספרות על הקשר בין סוכרת והופעת הפגיעה במפרקים גדולים. סעיף הסוכרת קובע שאם יש נכות מסיבוכים העולה על 30% לכל סיבוך, הנכות קופצת ל- 65%. צריך היה לשכנע את רופאי הוועדה שמדובר בסיבוך מסוכרת. אם רופאי ועדת הערר ישתכנעו, הרי שהיא תקבל נכות העולה על 90% לצמיתות. באמצעות סקירת ספרות התומכת הטענה הרפואית שלי וטיעונים רפואיים משפטיים נוספים – הצלחתי."

ומה הייתה התוצאה?

"אושרה לה נכות צמיתה של מעל 90%  וכן נכות לאחור של 4 שנים. סך הכספים שקיבלה מהביטוח הלאומי עבור השנים הקודמות היו 320,000 ₪ ובנוסף הפטור השוטף קדימה."

השאירו את הפרטים
ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן