נזק מפעולות חוזרות בעבודה – מיקרוטראומה חוזרת

נזק מפעולו חוזרות בעבודה – מיקרוטראומה מצטברת

עבודות רבות כרוכות בפעולות חוזרות רבות, כמו הרמת משאות שוב ושוב, עבודה רבה עם מכשיר רוטט, הקלדה מאומצת שעות רבות.

עובדים רבים מפתחים נזק המצטבר לאיטו. בית הדין הארצי הכיר בנזק וכינה אותו מיקרוטראומה – נזקים קטנים המצטברים לכדי נזק שניתן להבחין בו. כך למשל נזקים כתוצאה מעבודה החוזרת על עצמה בשורש כף היד, או המרפק או הכתף – הוכרו. במרבית המקרים נזקים לגב התחתון, או לצוואר בשל פעולות חוזרות, לא הוכרו,

מקרה להמחשה –

" פנה אלי ג' בן 32 שעבד בתחזוקת גדרות ביטחון ביישובים. העבודה כללה הרמת משאות כבדים פעמים אחדות כל יום עבודה, ליפופים רבים של חוטי מתכת. הוא סבל מכאבים, נפיחות והפרעה בתנועה במרפק ימין ובכתף שמאל. בצילומים ובאולטראסאונד נמצא נזק של שחיקה. ג' היה ספורטאי חובב ושיחק כדורסל עד שהחלו הכאבים.

הוא פנה לביטוח הלאומי ונדחה בשתי טענות. האחת שהנזק נוצר תוך כדי הפעילות הספורטיבית. הטענה השנייה הייתה שלא היו פעולות חוזרות של הכתף."

איך הצלחת לעזור לו?

"עיינתי בכל התיק הרפואי. הבנתי מ- ג' כיצד היה עליו למלא את תפקידו. היה עליו ללפף תיל עבה יחסית על עצמו שוב ושוב מרבית היום, על מנת לחזק את הגדר, תוך שיד שמאל בתנוחה קיצונית המידה ולאחור,

האישור הרפואי שכתבתי הכיל את תיאור העבודה ושובץ מובאות ממאמרים על הצורך בהפעלת כוח תוך כדי הליפוף. כמו כן הלחץ המופעל בתוך פרק הכתף בתנוחה הקיצונית של היד השמאלית. העובדה שמצבים שכאלה גורמים למיקרוטראומה הוכרה בפסיקה.

בנוסף מיטתי את הפסיקה ואת החוק המצביעים על כך שגם אם יש גורמים מחוץ לעבודה שגרמו לנזק, מספיק שהגורם בעבודה תרם לפחות 20% על מנת להכיר בכל הנזק כנובע מהעבודה"

.ומה הייתה התוצאה?

"הוכרו שתי הפגימות כנובעות מהעבודה 12 חודשים רטרואקטיבית. נקבעה נכות בגובה 24%"

השאירו את הפרטים
ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן