מחלות מקצוע – איך מכירים בהן

מחלות מקצוע – איך הביטוח הלאומי מכיר בהן?

חשיפות בעבודה יכולות לגרום לפריצת מחלה, או החמרה של מחלה קיימת. הדוגמה השכיחה ביותר הינה נזק לשמיעה בחשיפה לרמות רעש המוגדרות בחוק כרעש מזיק. למשל מעל 85 דציבלים במשך 8.25 שעות ביום עבודה. כלומר לאורך כל שעות העבודה.

אולם יש חשיפות רבות ומגוונות בעבודה, הגורמות לתחלואה. איך ניתן להבדיל בין תחלואה שנוצרה במהלך החיים [כחלק מהחיים. יש המכנים זאת מחלה קונסטיטוציונלית], לזו שגווקא החשיפה בעבודה היוותה תרומה משמעותית להופעתה? הבעיה קשה במיוחד כאשר יש פער זמנים בין החשיפה בעבודה להתפרצות המחלה.

הכרה במחלה כמחלת מקצוע הינה מאד חשובה לחולה. ראשית – תגמולי הביטוח הלאומי באופן מיידי. וכן אפשרות להגדלת התגמולים אם המחלה מחמירה עם השנים. באם הייתה רשלנות בהגנת המעסיק עח העובד, גם בתביעת חבות מעבידים ניתן להגדיל את סכום הפיצוי.

ובכן זה אחד הנושאים המסובכים בחוק הביטוח הלאומי וגם בדיני הנזיקין. איך נקבע הקשר הסיבתי בין החשיפה בעבודה לנזק הרפואי, קרי מחלת המקצוע.

 

מקרה להמחשה –

" פנה אלי פ' בן 64 שעבד בעבר 17 שנה כחקלאי. היו לו מטעים. הוא דישן וריסס ופועלים קטפו וארזו. לאחר מכן, לאחר שפשט את הרגל, עבד עד לפני 3 שנים כצבעי של חלקי מתכת גדולים במסגריה גדולה. הצביעה בוצעה בחלל סגור כמעט ללא אוורור.

כיום הוא סובל מארבע בעיות רפואיות. כאבי צוואר קשים. כאבי גב תחתון קשים עם הגבלה בתנועה. מחלת פרקינסון שאובחנה לפני שנתיים וחצי, בעקבות הופעת רעד קל וקשיים בשליטה על ההליכה והפעלת הידיים, ובנוסף לכל – לפני ארבע שנים הופיע קוצר נשימה במאמץ קל ואובחנה מחלת ריאות כרונית.

על רקע כל אלה, הוא מרותק לביתו מזה 3 שנים. פנה לביטוח לאומי ושם נדחתה תביעתו להכרה בנזק לצוואר ולגב התחתון כמחלת מקצוע. הוא פנה לבית הדין וגם שם נדחה. הומלץ לו לפנות ולתבוע נכות כללית מהביטוח הלאומי. ונאמר לו שאם יוכר כנכה 100% אי כושר עבודה, הקצבה תהיה כ- 3,230 ₪. לחודש."

איך הצלחת לעזור לו?

"עיינתי בכל התיק הרפואי. הבנתי שיתכן ויש קשר בין מחלותיו האחרות לעבודה. ביקשתי ממנו רשימת החומרים להם נחשף בריסוס המטעים ובצביעת חלקי המתכת. כפי שהערכתי הוא עבד גם בזמן הריסוס וגם העת צביעת

חלקי המתכת כמעט ללא אמצעי הגנה. המעביד צייד אותו במסיכה בשנה האחרונה לעבודתו, כשהחל שיעול משמעותי כרוני.

בדקתי בספרות המקצועית. נמצע קשר בין אחד החומרים בהם השתמש לריסוס ומצאתי מאמרים רבים המצביעים על עלייה בשיעור חולי הפרקינסון בקרב חקלאים שריססו כנגד מזיקים את הגידולים שלהם. מצד שני מצאתי שאין במשפחתו של פ' אף חולה פרקינסון.

קיבלתי גם את הרשימה של החומרים בהם השתמש לצביעת חלקי המתכת בחלל סגור. גם כאן נמצאו בספרות המקצועית מאמרים המתארים נזק לריאות משני סוגים – מחלה חסימתית כרונית ומחלה המצרה את נפח הריאות. בדקתי בתיקו הרפואי ולא מצאתי עדות למחלת ריאות טרם עבודתו במסגריה.

לאור זאת הגשנו שתי תביעות כנגד הביטוח הלאומי. תביעה נפרדת לכל נזק. התביעות הוגשו בליווי תקדימים משפטיים ובליווי ספרות מקצועית"

ומה הייתה התוצאה?

"אחרי מאבק ודיונים בוכרו שתי המחלות כמחלות מקצוע. נכותו נמצרפית הגיעה ל- 64% ובצרוף תקנה 15 [בגין אי כושר הבודה הנובע מהמחלות] סך נכותו נקבעה ל- 96%"

השאירו את הפרטים
ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן