לבחור בכיוון של תאונת עבודה או נכות כללית

לבחור לתבוע בכיוון של תאונת עבודה, או נכות כללית

כיצד לדעת מה לתבוע בביטוח הלאומי? היכן זה פשוט יותר? היכן ניתן לקבל גמלה גבוהה יותר?

התשובה היא לכאורה פשוטה. נכון לנסות לתבוע בכל הכיוונים ותחליט לפי התוצאה הגבוהה יותר מבחינה כספית.

בכל כיוון שתנאי הבסיס של התובע מתקיימים – אפשר לתבוע, גם אם ההליכים מתקיימים במקביל. למשל – נפגע עבודה, שהכנסתו נמוכה מ- כ- 6,000 ₪ לחודש – לכאורה יכול לתבוע גם נכות מעבודה וגם נכות כללית. מאחר ואין כפל גמלאות – הוא יצטרך לבחור באחד מסלולי הגמלאות, לאור התוצאה שתיקבע לו. יהיה מאד מאד קשה לשנות מסלולים בהמשך.

מקרה להמחשה –

" מ' בת 52 , גרושה ואם ל- 6 תושבת הפריפריה, היא בוגרת 11 שנות לימוד. נפגעה קשה משריפה במקום העבודה. היא שאפה עשן רעיל, נכוותה באיזורים נרחבים ונפלה תוך כדי המרוצה ונגרמו לה שברים בברך ימין וכתף ימין. בכאמור, היא אם ל-6  מהם ארבעה הם קטינים. פציעתה כה קשה כך שהיא מתקששה להתלבש ולהתרחץ בעצמה ונעזרת בבנות. כמו כן אין ביכולתה להשתתף באחזקת הבית וגם זה מבוצע על ידי בנותיה."

איך הצלחת לעזור לו?

"ברור שפציעתה קשה ושיעור הנכות שתיקבע תהיה גבוהה.  ליוויתי אותה בתביעה בגין הפגיעה בעבודה ובמקבית נכות כללית, שכרה היה 4,800₪ לחודש עבור 80% משרה ולכן התביעה בכיוון זה הייתה פתוחה בפניה. היא אמורה הייתה לסיים את מכסת ימי המחלה שלה עוד קודם לפציעה.

.היא בהדרכתי הגישה בנוסף לנכות מהעבודה גם בקשה לקצבה מיוחדת. בנוסף לנכות כללית, היא הגישה בקשה לשירותים מיוחדים [שר"מ – הנבחנת לפי היכולת לטפל בעצמה והיכות להחזיק את הבית] ולקצבת תלויים [ניתן עד שני ילדים קטינים].

לא שכחנו להמציא מסמכים בגין הנזק לריאות, הצלקות מהכוויות, הנזק לכתף ולברך וגם התפתחות נזק נפשי בעקבות הטראומה."

ומה הייתה התוצאה?

"שתי הקצבאות אושרו. בשל השכר הנמוך במסלול של נכות כללית סך הגמלאות  – קצבת נכות כללית מלאה, בנוסף גמלת שר"מ מירבית ובנוסף קצבת תלויים עבור שניים מהילדים הקטינים. הכיוון של נכות כללית היה גבוה ב- 1200 ₪ מזו שדרך נכות מעבודה , לפחות למשך 10 שנים והיא בחרה בכיוון זה."

השאירו את הפרטים
ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן