בניית התיק הרפואי לקראת ועדה רפואית לפטור רפואי ממס הכנסה

בניית התיק הרפואי לקראת ועדה רפואית לפטור רפואי ממס הכנסה

התיק הרפואי, מהווה את עיקר הדברים עליהם נסמך הרופא בוועדה בקביעת הנכות. חשוב לזכור, הרופא בוועדה רואה את החולה בין 10 ל- 30 דקות בדרך כלל. נכון לעזור לו להכיר את הבעיות הרפואיות, בשיטה שהוא מבין מצב רפואי.

נכון לעיתים הוא בודק את החולה שמולו, אך הוא אינו מתעלם מהתיעוד הרפואי, בארבעה תנאים:

  • התיק מאורגן באופן מסודר וקל לרופא בוועדה למצוא את המסמכים הרלוונטיים. לרבות מסמכים המעידים איך התחילה הבעיה וכיצד אובחנה.
  • יש מסמכים עדכניים לגבי כל המחלות. אלה שבמצב יציב – 3 חודשים אחרונים. אלה שיותר פעילות – 2-4 שבועות אחרונים.
  • יש בדיקות אובייקטיביות לגבי כל מחלה. למשל – נזק בגב תחתון. CT מהתקופה האחרונה. EMG אם יש חולשה ברגליים, או בריחת שתן…
  • כאשר יש מורכבות בשאלת הקשר הסיבתי בין אירוע לנזק, או בין טיפול שבוצע לבין נזק הנובע ממנו – דיון קצר של רופא מומחה בתחום.

חשוב לציין – שלקראת ועדות רפואיות של הביטוח הלאומי, חוות דעת מומחה אינה דרושה. מספיק להצטייד באישור רפואי, שהינו זול בהרבה.

 

מקרה להמחשה –

" אל תרגישו לא נעים. רופאים בכירים ועורכי דין מנוסים, כשזה מגיע לארגון תיק רפואי אישי שלהם – לא ממש מצליחים ליצור תמונה רפואית מסודרת. אצל רבים מהם זה נובע מקיצורי דרך מול הרופאים המטפלים, בשל הקשרים שלהם.

פנה אלי מ' רופא משפחה מהדרום. הוא סובל משורה של בעיות למרות שהינו רק בין 49. הוא הציג לי את התיק הרפואי שהוא עומד להציג בפני ועדה רפואית לפטור ממס הכנסה.

מצאתי שיש "חורים" רבים בתיק שהוא בנה. מה שהוא הציג בפני, אולי יספיק לו על מנת לקלוט חולה במרפאתו, אך לא מספיק לרופאים שיראו אותו רבע שעה ויחליטו מה שיעור נכותו.

הוא הציג לי בדיקת שמעיה מלפני 7 שנים, המעידה על חרשות בדרגה גבוהה וכן מסמך על ניתוח שנכשל.

הוא הציג לי מסמך על צפצופים באזניים מלפני 3 שנים.

הוא הציג לי תפקודי נשימה מלפני שנתיים.

הוא לא הציג לי מסמכים על זיהומים בריאות כמעט כל שנה.

נו, אתם כבר מבינים שהיה צורך לבנות את התיעוד הרפואי מהיסוד. ואז גילינו שיש לו ירידה משמעותית בשדה ראיה באחת העיניים. עניין זה הוא שכח להציג בפני."

השאירו את הפרטים
ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן